Novosti
ISTRAŽIVANJE SOCIOLOGA I EKONOMISTA

Stopa dugotrajnog siromaštva djece u Hrvatskoj jako visoka
Objavljeno 21. ožujka, 2017.

Vezani članci

NEJEDNAKOSTI U HRVATSKOJ

Dvije trećine siromašnih predškolaca živi na selu

Stopa dugotrajnog siromaštva djece u Hrvatskoj izrazito je visoka - veće stope imaju samo Bugarska i Rumunjska, pokazali su rezultati istraživanja predstavljenog u utorak na zagrebačkom Ekonomskom institutu. Istraživanjem "Dječje siromaštvo i strategija nošenja sa siromaštvom kućanstava u Hrvatskoj" obuhvaćeno je 207 kućanstava i anketirano 99 djece. U projektu su pod vodstvom Paula Stubbsa sudjelovali sociolozi i ekonomisti.

Stopa relativnog siromaštva djece u Hrvatskoj za oko sedam posto veća je od prosjeka EU-a i EFTA-e (Lihtenštajn, Norveška, Island, Švicarska) a u razdoblju od 2012. do 2014. pala je za deset posto. No i dalje su najvećoj opasnosti od siromaštva u Hrvatskoj djeca koja žive u kućanstvima s većim brojem djece i manjim brojem zaposlenih te roditeljima nižeg stupnja obrazovanja. Upozorava, rečeno je na predstavljanju, i činjenica da je stopa dugotrajnog siromaštva veća od stope privremenog siromaštva. Zbog toga što im prihodi u kućanstvu nisu dovoljni, 65,7 posto siromašnih kućanstva nije na vrijeme platilo režije za tri ili više mjeseci u posljednjih godinu dana; 62,8 posto njih smanjilo je korištenje komunalija, a 25,1 posto je kućanstava kojima su isključene neke komunalije (najčešće struja, telefon i voda). Siromašne obitelji oko dvije trećine hrane dobivale su iz vlastite proizvodnje ili članova obitelji, rodbine i prijatelja. U protekla dva tjedna gladno na spavanje išlo je 21,3 posto članova kućanstava, a 43,5 posto roditelja ponekad je gladno zbog zadovoljavanja potreba djece. Iako žive u siromašnim kućanstvima, istraživanje je pokazalo da 73,7 posto djece smatra kako žive prosječno kao većina, njih 23,3 smatra da su siromašni, a samo jedno dijete istraživačima je reklo da su jako siromašni. Optimistično je i što 90 posto anketirane djece ima pozitivan stav prema budućnosti, a njih 94 posto sretno je većinu vremena.

Voditelj istraživanja Stubbs novinarima je istaknuo važnost centara za socijalnu skrb i socijalnih radnika, jamčenje minimalnih naknada i dječjeg doplatka. "Dječji doplatak ne može biti mjera samo za demografsku obnovu, već mora biti i mjera za smanjenje dječjeg siromaštva", naglasio je. H

43,5

posto roditelja ponekad je gladno zbog zadovoljavanja potreba djece

Možda ste propustili...

BILJANA BORZAN: IDUĆI MANDAT BIT ĆE POSVEĆEN IZJEDNAČAVANJU NEJEDNAKOSTI

Picula na posljednjem mjestu SDP-ove koalicijske liste za Europski parlament