Novosti
OBRANA DONACIJAMA

Za utrku u naoružavanju ni Hrvatska ni Srbija nemaju dovoljno novca
Objavljeno 23. prosinca, 2016.

Vezani članci

UGOVOR KOJI MIJENJA BUDUĆNOST

Prođe li sporazum TTIP i Hrvatsku će preuzeti korporacije

Hrvatske oružane snage ove godine dobile su iz SAD-a donaciju od 16 izviđačko-jurišnih helikoptera OH-58D Kiowa Warrior, a od 2010. godine dosad Hrvatska je od SAD-a dobila naoružanja i tehnike, ali i druge opreme te obuke u vrijednosti od oko pola milijarde dolara.

S druge strane, Srbija u Rusiji nabavlja šest zrakoplova MiG 29, dok bi svoja četiri zrakoplova istog tipa trebala poslati na remont u Rusiju te bi već iduće godine imala osposobljenu jednu lovačku eskadrilu s deset borbenih zrakoplova. Osim toga, Srbija iz Rusije dobiva i 30 tenkova - modernizirane verzije prilično starog modela T72 i isto toliko oklopnih transportera. Srpski premijer Aleksandar Vučić najavio je i kupnju 13 helikoptera europskog proizvođača - Airbus Helicopters - šest naoružanih transportnih helikoptera za potrebe specijalnih snaga, tri za ministarstvo unutarnjih poslova, dok je za četiri letjelice rekao da ih Srbija očekuje kao donaciju. Vučić je najavio dodatna ulaganja u vojnu industriju, rekavši da će dramatično uvećati kapacitete i na taj način odvratiti svakog tko misli da može napasti Srbiju.

Vojni proračun

Ne ulazeći u usporedbe opremljenosti i mogućnosti oružanih snaga Hrvatske i Srbije, postavlja se pitanje - može li se govoriti o svojevrsnoj utrci u naoružavanju dviju vodećih zemalja zapadnog Balkana, kroz koje se očituju utjecaji Zapada i NATO-a s jedne strane i Rusije s druge strane? Ta se teza može iščitati iz izjava srpskih političkih dužnosnika, dojma smo, mnogo više nego njihovih kolega u Hrvatskoj. Ili je srpsko “napuhavanje” hrvatskog naoružavanja imalo za cilj izvući što više od Rusije?

Analitičar portala Obris - Obrana i sigurnost Igor Tabak za Glas Slavonije kazao je kako razvoj situacije ostavlja dojam da su dvije zemlje u svojevrsnoj utrci u naoružavanju, no on zaključuje da je to samo - dojam, s obzirom na to da se mnogo više priča nego što se stvarno ulaže u vojnu tehniku i suvremene sustave, jer i Hrvatska i Srbija za takvo što jednostavno nemaju novca.

- Nekoliko je dokaza za to. Evo, primjer je hrvatski vojni proračun. U javnosti je istaknuta informacija kod donošenja državnog proračuna za 2017. da je povećano izdvajanje za Ministarstvo obrane, no mnogi zaboravljaju podatak kako je u ožujku ove godine taj vojni proračun radikalno smanjen te da će hrvatski vojni proračun u 2017. godini biti otprilike na razini iz 2015. godine - naglašava Tabak.

Mali pomak

Kaže kako Srbija gleda vojne donacije koje Hrvatska dobiva i koje su, kaže on, u vrlo malim količinama i koje uglavnom rješavaju neke probleme, primjerice po pitanju mobilnosti oružanih snaga.

- Tako smo dobivali oklopna vozila MRAP, zatim kamione na otpisu od Nijemaca, a tek pored toga jedan manji dio doniranoga omogućit će neke nove sposobnosti hrvatskih oružanih snaga. U redu, tu je i 16 helikoptera, no i to je realno gledano mali pomak za naše oružane snage. U Srbiji takve donacije ipak izazivaju zavist i nervozu. Pa i nakon našeg vojnog mimohoda koji je bio “drukčiji od očekivanja”, može se reći da je došlo prvenstveno do verbalne i “političke” utrke u naoružanju - kaže Tabak. Spomenuo je i priču o tome da bi Hrvatska od SAD-a nabavila višecijevne raketne lansere sa suvremenim raketama dalekog dometa, što se pretvorilo u priču o balističkim raketama, koja je u Srbiji svojevremeno ove godine dobila veliku pozornost. Od lansera i raketa nije bilo ničega i pitanje je hoće li ikada i biti - podsjeća Tabak ističući kako Srbija, baš kao i Hrvatska, ima “radikalno skučen vojni proračun kojim ne može kupovati novu tehniku, posebice u nekom ozbiljnijem obujmu.” Naveo je tu primjer Srbije, koja je nakon što je ostala bez helikoptera za spašavanje i medicinski prijevoz, iz Rusije kupila dva nova transportna helikoptera, koji su tu zemlju praktički koštali kao Hrvatsku cijela eskadrila Kiowa.

S 300 i/ili BUK?

- Iako se nekad pričalo i o protuzračnim projektilima, sustav S 300 ili BUK, sada Srbija s Rusijom prvenstveno dogovara nabavu borbenih zrakoplova MiG 29, te još tenkova i oklopnih transportera. Isti problem s obnovom flote borbenog zrakoplovstva ili resursa za čuvanje zračnog prostora ima i Hrvatska. Govorimo o vrlo malom broju zrakoplova koji bi u Srbiji bili nabavljeni - šest, uz koje bi bili remontirani i postojeći zrakoplovi. Vrlo vjerojatno ovih šest zrakoplova stari su kao i oni koje je Jugoslavija nabavljala krajem 80-ih godina. Dakle, sve zajedno predstavlja za srpsko zrakoplovstvo veliku promjenu, ali to nije ništa spektakularno. Ključno je međutim što na taj način još jedna zemlja u regiji bar donekle rješava problem borbenog zrakoplovstva. Rumunjska je nabavila rabljene američke avione, Bugarska ima raspisan natječaj za nabavu aviona, Mađarska rješava leasing sa Švedskom za svoje Gripene, kao i Češka i Slovačka. Srpsko rješavanje pitanja vojnog zrakoplovstva u Hrvatskoj ne treba biti razlog za nervozu, nego poticaj da i Hrvatska krene u rješavanje tog problema koji se u nas odgađa dugi niz godina - zaključuje Tabak.

On napominje kako je još uvijek upitno što će sve Srbija nabaviti u Rusiji, ističući kako je tu važan detalj i činjenica da su iduće godine u Srbiji predsjednički izbori i da je sadašnji predsjednik Tomislav Nikolić, koji će se kandidirati i za sljedeći mandat, vrlo blizak Ruskoj Federaciji.

Igor MIKULIĆ

Igor Tabak

vojni analitičar

Kako se “monetizira obrana”

Proračun Ministarstva obrane RH, nakon više godina značajnog smanjivanja, od iduće godine raste. Ove godine dosegnuo je četiri milijarde kuna. Iduće godine raste na 4,39 milijardi, dok bi 2018. dosegnuo 4,58 milijardi, a 2019. 4,81 milijardu kuna. Za usporedbu, 2011. godine iznosio je više od pet milijardi kuna. Igor Tabak vrlo je kritičan kada je riječ o vojnom proračunu te kaže kako se o njegovu povećanju mnogo priča, a malo čini. “Nominalno bi vojni proračun prema projekcijama trebao rasti, no kada se pogleda njegov udio u BDP-u, vidi se da nakon rasta predviđenog za iduću godinu obrambeni proračun kreće stagnirati na toj razini od 1,23 posto BDP-a. Posebno je loše što se osam do deset posto tog vojnog proračuna planira ostvariti prodajom vojne robe, naoružanja, opreme, nekretnina. Takvu praksu Hrvatska već godinama koristi i za razliku od monetizacije autocesta, ova 'monetizacija obrane' prolazi u tišini. Iako tu ima pozitivnih pomaka, vidljiv je raskorak od onoga što se govori, prema tome što se stvarno čini u izdvajanjima za obranu i toga su svjesni i u NATO-u. NATO ne funkcionira na način da neku svoju članicu prisiljava da poveća svoj vojni proračun. Odluke se u NATO-u donose konsenzusom i tu bi se s obzirom na izdvajanja za obranu moglo govoriti o nevjerodostojnosti članica, pa i Hrvatske”, kaže Tabak.

BUGARSKI NATJEČAJ ZA ZRAKOPLOVE MOŽE BITI PRIMJER ZA HRVATSKU

Bugarska, koja kao i Hrvatska mora obnoviti svoje borbeno zrakoplovstvo, raspisala je natječaj za odabir višenamjenskog borbenog zrakoplova. Međutim, Bugarska je poziv da dostave svoju ponudu poslala državama, a ne proizvođačima zrakoplova, ciljajući na postizanje međudržavnih sporazuma od kojih bi koristi imala i Bugarska, kao kupac zrakoplova. Vojni stručnjaci slažu se da bi sličan model trebala primijeniti i Hrvatska. Međudržavnim ugovorima bi se, naime, omogućila industrijska suradnja u civilnom sektoru, što bi, kako prenosi portal Defender.hr, donijelo efekte slične onima koje donose tzv. offset aranžmani. Bugarska je navela i sustav prema kojemu će ocjenjivati ponudu tako što se boduje ponuda na osnovi niza karakteristika - je li u pitanju stari ili novi avion, performanse letjelice, industrijska suradnja i investicije, cijena, način plaćanja, paketi opreme i naoružanja, pričuvni dijelovi, održavanje...

samo dojam

MNOGO SE VIŠE PRIČA NEGO ŠTO SE STVARNO ULAŽE U VOJSKU

Najčitanije iz rubrike