GOSTIMA SLAVONSKI DERBI U GRADU NA BOSUTU

Osijek potvrdio tko je gazda u Slavoniji
Objavljeno 20. studenog, 2016.
Nakon prvog poluvremena bez pogodaka, nogometaši Osijeka u drugom dijelu lako zaustavili domaćina i upisali novu prvenstvenu pobjedu

Osijek je ponovno slavio u slavonskom derbiju. I opet istim rezultatom i opet gotovo na isti način kao i prije gotovo tri mjeseca na svome terenu. Osječani su na taj način došli do svoje šeste ovosezonske pobjede u gostima, ali i prve nakon više od dva mjeseca. Posljednji put slavili su u Maksimiru 10. rujna.

Cibalia je imala želju, ali Osijek je u ovom trenutku ipak bolja momčad i to se na travnjaku vidjelo, jer su bijelo-plavi bili apsolutno bolji i opasniji u toj utakmici, pa njihovoj pobjedi nema ni najmanje zamjerke.

Vojnović u gredu

Osijek je imao terensku nadmoć u prvom dijelu. Bijelo-plavi su se postavili u skladu sa svojom pozicijom na ljestvici u odnosu na Cibaliju koja je, pak, čekala svoje prilike iz brzih protunapada ili prekida. Trebalo je proći nešto više od četvrt sata igre kako bi se počelo događati nešto uzbudljivo. U 17. minuti Barać je odličnom dijagonalom pronašao Vojnovića na rubu kaznenog prostora, on je primirio loptu i snažno tukao, ali je pogodio gredu. Već u sljedećem napadu Cibalia je uzvratila. Gužva se stvorila pred vratima Osijeka nakon jednog ubačaja iz kuta, Baša je glavom vratio loptu na "peterac", a tamo je prvo blokiran udarac Dabre, a onda je pokušao i Jerbić, ali taj pokušaj nije Mikulića stavio na preveliko iskušenje. Uslijedilo je dugo razdoblje igre u kojem nije bilo ozbiljnijih prijetnji za vratare. Osječani su i dalje imali više loptu u svojim nogama, ali nisu pronalazili način kako napraviti više opasnosti pred Matkovićem. Tek se u završnici prvog dijela opet zakuhalo. U 41. minuti Cibalia je imala svoju najbolju priliku u prvom dijelu. Slijeva je ubacio Čuljak, a Baša je glavom pucao s osam-devet metara pokraj lijeve vratnice. U završnici prvog dijela stigla je i najveća prilika za Osječane. Lopa je fino prošao po lijevoj strani, pucao je u blok, a lopta se odbila do Kneževića koji je bio u čistoj prilici na pet-šest metara od vrata, pucao je, Matković se "raširio" i uspio obraniti taj udarac, a kasnije je obrana domaćina to raščistila. I to je bilo sve u tom prvom dijelu koji je protekao u borbenoj igri u kojoj su obje momčadi imale po dvije dobre prilike za pogodak.

Konačno Ejupi

U nastavku Osijek još malo pritisnuo, a kao plod toga brzo je došla prva prilika. U 50. minuti Knežević je pokušao s 12-13 metara iskosa, s desne strane, tukao je pod gredu, ali previše po sredini vrata pa je Matković atraktivnom intervencijom izbacio loptu preko grede. Bila je to najava onoga što će se dogoditi 11 minuta kasnije. U 61. minuti Osijek je poveo zahvaljujući odličnoj dugoj lopti Škorića i odličnom potezu Ejupija, nakon kojeg je Knežević već trebao tu akciju završiti pogotkom, jer je bio sam na sedam-osam metara od praznih vrata, ali je loše zahvatio loptu. Lopa ju je pak uspio dohvatiti glavom i pogoditi desnu vratnicu, a sve je morao popravljati Ejupi koji je hladno prihvatio taj odbijanac i onda je uslijedila kvalitetna egzekuacija. Taj pogodak "potjerao" je Cibaliju u napad, ali nisu Vinkovčani imali pravi "cug". Čak štoviše, Osijek je u 68. minuti mogao zapečatiti svoju pobjedu. Barišić je fino ubacio s lijeve strane, a Peroševićev udarac glavom sa sedam-osam metara otišao je pokraj lijeve vratnice. U završnici susreta Osječani su imali još dvije mogućnosti za povećanje vodstva. Prvo je u 88. minuti Barišić uputio još jedan odličan ubačaj, a Boban je pucao s pet metara, no Matković je sjajno obranio, a vratar Cibalije bio je na visini zadatka i minutu kasnije nakon ubačaja Pušića i udarca glavom Vojnovića, kada je još jednom izbacio loptu ispod same grede. No, u prvoj minuti sudačke nadoknade Matković je još jednom pokazao svoju ćudljivu narav. Nakon sjajnih intervencija poklonio je Osijeku drugi pogodak! Čovjek kao da ima fobiju kad mu se Boban približava. Naime, Pušić je napamet poslao loptu koja se činila kao lak plijen za vratara Matkovića, ali on ju je ničim izazvan promašio i omogućio Bobanu da pogodi praznu mrežu. Nešto slično Matković je napravio i u prvom ovosezonskom ogledu u Gradskom vrtu kada mu je također Boban ukrao loptu, i tada također za drugi pogodak Osijeka. Tako su Osječani potvrdili svoju dominaciju u Slavoniji i Baranji i sad će u dobrom raspoloženju dočekati derbi protiv Dinama u Gradskom vrtu za šest dana.

Dalibor KELER

VINKOVCI - Stadion HNK Cibalia. Vrijeme i teren pogodni za igru. Gledatelja: 1.762. Sudac: Igor Pajač (Sveti Ivan Zelina) - 6. Strijelci: 0:1 Ejupi (61), 0:2 Boban (90). Žuti kartoni: Mišić, Filipović (Cibalia), Barać, Ejupi, Lukić, Lopa, Škorić (Osijek). Crveni kartoni:

IGRAČ UTAKMICE: DMITRO LOPA (OSIJEK)

CIBALIA                            0

Matković 5, Filipović 5, Zgrablić 6, Jerbić 6, Čuljak 6, Mijoković 5, Mišić 5,5(od 81. Kraljević -), Baša 6(od 60. Tiago 5), Pervan 5,5, Crnčević 5,5(od 73. Karačić -), Dabro 6

OSIJEK                              2 (0)

Mikulić 6,5, Arsenić 6, Škorić 7, Barać 6,5, Barišić 7, Knežević 6 (od 67. Pušić 6), Lukić 6,5 (od 82. Lesjak -), Perošević 6 (od 77. Boban - ), Lopa 7, Vojnović 6,5, Ejupi 7

0:1

Sjajnu dugačku loptu poslao je Škorić prema Ejupiju, on je proigrao Kneževića koji je imao čistu situaciju, ali je loše reagirao pa je lopta došla do Lope. Ovaj je pak pogodio vratnicu od koje se lopta odbila do Ejupija koji ju je zakucao pod gredu

0:2

Jednu besciljnu Pušićevu laganu loptu vratar Matković neobjašnjivo je promašio, Boban je sve to pratio i lako zatresao praznu mrežu