SVJETSKO VESLAČKO PRVENSTVO

Ženski četverac prvi, a Teuta-Lea peta u B finalima
Objavljeno 28. kolovoza, 2016.

U Rotterdamu je završeno Svjetsko veslačko prvenstvo za juniorke i juniore, mlađe seniorke i seniore i senior(k)e u neolimpijskim disciplinama. Posljednjeg dana natjecajna četiri hrvatske posade nastupile su u B finalima. Najbolji plasman ostvario je ženski četverac, u kojem je Osječanka Aria Cvitanović te Zagrepčanke Izabela Krakić, Bruna Milinović i Julia Mc Cullough. One su osvojile prvo mjesto u B finalu s rezultatom 6:58,110. Svjetske prvakinje trijumfom u A finalu postale su Njemice. U B finalu samkinja za juniorke veslala je i Osječanka Teuta-Lea Stojaković. Zauzela je peto mjesto s vremenom 8:03,820. Prva u B finalu bila je predstavnica SAD-a, a svjetska prvakinja postala je Talijanka.

Kod muškaraca u samcima Patrik Farkaš zauzeo je također peto mjesto u B finalu (7:12,710), a svjetski prvak postao je samac Litve. Hrvatski osmerac, u kojem su Osječani Anton i Patrik Lončarić te Krešimir Forjan, zajedno s Lukom Smirčićem, Lukom Gojanovićem-Rakićem, Franom Filipom Garmom, Leonom Mikulićem i Marinom Maletićem, zauzeo je posljednje, šesto, mjesto u B finalu (5:52,430). Svjetski prvaci su Nijemci (5:38,580). Za dobar dio članova osmerca ovo je bilo prvo juniorsko prvenstvo, pa dobre rezultate od njih možemo očekivati u budućnosti, vjerojatno u različitim posadama. K.Lacković