SVJETSKO ATLETSKO PRVENSTVO U PEKINGU

Van Niekerk za povijest
Objavljeno 26. kolovoza, 2015.

Na Svjetskom atletskom prvenstvu petog dana natjecanja održano je pet finalnih disciplina.

Velika borba vodila se u finalu ženskog skoka s motkom, a do naslova prvakinje stigla je Kubanka Yarisley Silva s preskočenih 4,90 m. Yarisley se spašavala na 4,70, preskočivši letvicu tek u trećem pokušaju, a i zlato je dohvatila svladavši pobjedničkih 4,90 u trećem skoku. Kubanki je to prvi naslov svjetske prvakinje na otvorenom, lani je bila zlatna na dvoranskom prvenstvu, a u riznici ima još srebro s Olimpijskih igara u Londonu te broncu sa SP-a u Moskvi prije dvije godine. Najveći dio natjecanja prvo je mjesto držala Brazilka Fabiana Murer, zlatna iz Daegua 2011., no nakon što je svladala 4,85, sva je tri puta rušila letvicu na 5 cm većoj visini. Broncu je osvojila Grkinja Nikoleta Kyriakopoulou (4,80), koja je do sada jedini veći rezultat imala treće mjesto na Europskom prvenstvu 2012.

Novi svjetski prvak u bacanju koplja je Kenijac Julius Yego, koji je s 92,72 postavio osobni rekord i najduži hitac sezone na svijetu. Yego je imao samo dva ispravna hitca, no i to je bilo dovoljno za njegov rezultat karijere. Srebro je, također samo s dva ispravna pokušaja, osvojio Egipćanin Ihab Abdelrahman El Sayed, s osobnim rekordom sezone 88,99, dok je broncu uzeo Finac Tero Pitkämäki (87,64). Branitelj naslova Vitezslav Vesely imao je problema s ozljedom leđa te je zauzeo tek osmo mjesto sa skromnih 83,13.

Na 400 m s preponama Čehinja Zuzana Hejnova obranila je naslov te tako postala prva atletičarka kojoj je to uspjelo u ovoj disciplini. Njenih 53.50 najbolji je ovosezonski rezultat svijeta, a Čehinja je slavila ispred Amerikanki, svjetske juniorske prvakinje Shamier Little (53.94) i Cassandre Tate (54.02).

Na 3000 m sa zaprekama u uzbudljivoj završnici pobijedila je Kenijka Hyvin Kiyeng Jepkemoi 9:19.11, 13 stotinki ispred Tunižanke Habibe Ghribi te 14 stotinki brže od Njemice Gese Felicitas Krause.

Posljednji finale petog dana bila je spektakularna utrka atletičara na 400 m u kojoj se prvi put u povijesti dogodilo da su svi osvajači medalja trčali ispod 44 sekunde. Naslov svjetskog prvaka izborio je Južnoafrikanac Wayde Van Niekerk, čijih je 43.48 novi afrički rekord te najbolji rezultat sezone. Niekerk je postao i četvrti najbrži atletičar u povijesti ove disciplini (iza Johnsona, Reynoldsa i Warinera), a svojoj je zemlji donio prvo zlato na 400 m u svjetskoj konkurenciji od 1920. i Olimpijskih igara. Srebro je s osobnim rekordom uzeo LeShawn Merritt (43.65), a broncu Kirani James iz Grenade (43.78). Koliko je ovo bila brza utrka govori i da je Luguelin Santos s 44.11 postavio novi rekord Dominikanske Republike te postao najbrži četvrtoplasirani u povijesti ove utrke na bilo kojem natjecanju. G. Roguljić