Osijek
VELIK BROJ OSJEČANA GLADUJE, A NEMA PRAVO NA SOCIJALNU POMOĆ

Samo u “Rijeku ljubavi” svakodnevno dolazi oko 2600 gladnih sugrađana
Objavljeno 8. studenog, 2014.
Svatko tko ima potrebu, može se obratiti, kaže pročelnik Kristić

Vezani članci

AKCIJA HUMANITARNE UDRUGE “RIJEKA LJUBAVI” I TVRTKE “C&A”

Podijeljena odjeća i obuća vrijedna 15.000 kuna

Vrlo dobar odjek u javnosti postigla je praksa OŠ Tina Ujevića, gdje učenicima koji nisu u sustavu gradske socijalne skrbi škola plaća topli obrok.

Ondje ih je 15-ak, a surova je stvarnost da ih je u Osijeku na tisuće. Samo u Udrugu “Rijeka ljubavi” po hranu dolazi oko 2600 korisnika, a prema riječima predsjednice Udruge Štefice Čučak velik dio njih izvan je sustava socijalne skrbi.

- Neka samo prelaze i desetak kuna od cenzusa, nemaju pravo na socijalnu pomoć i dolaze k nama. Primjerice, ako samac ostvaruje 910, a ne 900 kuna, on nema pravo na pomoć, a jesti se mora. Bez pretjerivanja mogu reći da se sva bol i neimaština slijeva u 'Rijeku ljubavi'. Ako imaju krov nad glavom u svome vlasništvu, to ne znači da mogu jesti zidove. Konkretno, osoba koja ima stan u vlasništvu veće kvadrature ne može ujedno biti i socijalni slučaj. Dakle, ako je osoba, primjerice, ostala bez posla, a prije desetak godina svojoj obitelji osigurala veći stambeni prostor, sad nema pravo na socijalnu pomoć. Puno je takvih i ljudi su jednostavno gladni - upozorava Čučak.

Zakon o socijalnoj skrbi ne poznaje način kako pomoći onima koji prelaze cenzus. Stoga se i Grad Osijek pobrinuo da preko dodatnih socijalnih programa na različite načine pomogne ljudima u potrebi. Tako Romano Kristić, pročelnik Upravnog odjela za socijalnu skrb i zdravstvo, kaže da se ti građani sporadično javljaju u Grad i traže razne jednokratne financijske potpore, a njihove potrebe podmiruje i Centar za socijalnu skrb. Mjere dodatnih programa zamišljene su, kaže, da pomognu privremeno, dok je cilj cijeli sustav motivirati i osnažiti na tržištu rada.

- Njihovo je pravo da nam se obrate, bilo mailom, osobno ili telefonom jer smo spremni razmotriti izvanredne situacije. Inače, broj korisnika socijalne skrbi godišnje iznosi oko 750, a broj se povećava prestankom sezonskih zaposlenja. Može li tko ostvariti pravo na tri, dva pa i na mjesec dana, slobodno neka se javi - pozvao je Kristić, zaključujući da je u gradu više siromašnih no što to pokazuju evidencije. Razlog tomu vjerojatno je sram, no Kristić podsjeća da svatko ima pravo zatražiti pomoć, a Grad u skladu sa svojim mogućnostima pokušat će udovoljiti.

Marija MIHELIĆ
Oko 15 milijuna kuna za socijalni program

Za socijalni program Grad Osijek godišnje izdvaja oko 15 milijuna kuna. Kristić kaže da su prioriteti socijalnih programa obitelji i djeca, ali i tzv. marginalizirane skupine poput umirovljenika kojima Grad isplaćuje uskrsnice, božićnice te daje određene druge povlastice poput povlaštenih voznih karata u gradskom prijevozu.

- Cijeli sustav ima niz mjera koje pomažu. Primjerice, kroz populacijsku politiku pomažem pri dodjeli stana jer broj bodova ovisi i o broju članova kućanstva - kaže Kristić.

Zakon

o socijalnoj skrbi

ne poznaje način kako pomoći onima koji prelaze cenzus

Možda ste propustili...

IZ TRPIMIROVE U HADRIJANOVU

Desno samo kroz križanje

FAKULTET PRIMIJENJENE MATEMATIKE

Diploma koja jamči brz nalazak posla

Najčitanije iz rubrike