Regija
SREDSTVA ZA UDRUGU OSOBA S INVALIDITETOM SLATINA

Za 17 škola odobreno
48 pomoćnika u nastavi
Objavljeno 31. listopada, 2014.

SLATINA – Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Vedran Mornar donio je odluku o dodjeli bespovratnih sredstava udrugama koje pružaju usluge pomoćnika u nastavi učenicima s teškoćama u razvoju za 2014./2015. školsku godinu u ukupnom iznosu od 11.562.640 kuna. Sredstva su odobrena za realizaciju projekata 28 udruga s područja Republike Hrvatske za ukupno 331 dijete s teškoćama u razvoju. Sa svakom udrugom bit će zaključen ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava, u kojem će se utvrditi načini i rokovi isplate te dostavljanja financijskog i opisnog izvješća o provedbi projekta. Ministarstvo neće odobravati prenamjenu i kontrolirat će namjensko trošenje odobrenih sredstava.

Među 28 udruga kojima su odobrena bespovratna sredstva za projekt usluge pomoćnika u nastavi je i Udruga osoba s invaliditetom Slatina, kojoj je za 48 pomoćnika u nastavi odobreno 1.786.200 kuna. To je najveći odobreni broj pomoćnika i najveći odobreni iznos od svih udruga koje su prijavile svoje projekte na Javni poziv Ministarstva i koje je predložilo Povjerenstvo za provjeru propisanih uvjeta Javnog poziva.

Udruga osoba s invaliditetom Slatina jedina na području Virovitičko-podravske županije organizira uslugu pomoćnika u nastavi potrebitim učenicima. Na temelju prethodne odluke, za mjesec rujan sklopljeno je 17 ugovora, a prijavljenim projektom traženo je 55 pomoćnika u nastavu. S obzirom na složenost postupka i potrebne dokumentacije, predsjednica udruge Anđelka Zelenko izuzetno je zadovoljna s odobrenim brojem od 48 pomoćnika u nastavi.

– Ponosna sam što ćemo tolikom broju djece s teškoćama u razvoju osigurati njihovo temeljno ljudsko pravo na obrazovanje uz život u obitelji, jer djeca koja odrastaju izvan obiteljske sredine ostaju emocionalno oštećena cijeli život, rekla nam je predsjednica Zelenko. – Prvog asistenta u nastavi uveli smo 2012./2013. školske godine. U nekim drugim sredinama taj program se već provodio, u Zagrebu ga je dobrim dijelom financirao Grad, a drugi su se snalazili kroz javne radove i sufinanciranjem lokalne samouprave. U Slatini je Udruga osoba s invaliditetom razvila kapacitete, osnovani su stručni timovi na razini udruge i svake škole, održavani su supervizijski sastanci u koje su bili uključeni razrednici i predmetni nastavnici prema potrebama, kao i stručni timovi škola.

Zadaća asistenta u nastavi je pomoći što boljem i lakšem uključivanju djece u obrazovni sustav, boljem praćenju nastave i kasnije boljem osamostaljivanju za život u zajednici. Riječ je o djeci s motoričkim poteškoćama, djeci s poremećajem u ponašanju, sa senzoričkim oštećenjima, u određenoj mjeri čak i djeci s intelektualnim poteškoćama. Anđelka Zelenko podsjeća da je Hrvatska potpisala Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, dakle i djece s teškoćama u razvoju. Svako dijete ima pravo na izjednačene mogućnosti u obrazovanju, što znači da se država obvezala na inkluzivno obrazovanje. To ne znači da svako dijete mora dobiti asistenta u nastavi, nego samo ono kome je to stvarno potrebno. Ako je dijete dobilo rješenje o potrebi individualno prilagođenog programa, ne znači da mu treba asistent jer njemu je već prilagođen program njegovim mogućnostima. Ali u slučajevima navedene četiri kategorije djece, mora se uključiti asistent u nastavi.

– Udruga osoba s invaliditetom Slatina je partner sa čak 17 škola i pred nama su složene zadaće realizacije projekta i koordinacije aktivnosti. S obzirom da imamo određena iskustva i stručne timove, uvjerena sam da mi to možemo uspješno odraditi, kaže Anđelka Zelenko. Petar Žarković

 

Možda ste propustili...
Najčitanije iz rubrike