Novosti
BROJNI SLUČAJEVI

Boluju od Facebook psihoze, no nisu opasni za okolinu
Objavljeno 16. listopada, 2014.
Riječ je uglavnom o obrazovanim, informatički pismenim ljudima

U ambulanti osječkog psihijatra, prof. dr. sc. Nikole Mandića u posljednje vrijeme sve je više pacijenata s dijagnozom Facebook psihoze.

Riječ je o kroničnim shizofrenim osobama, i to uglavnom srednje dobi, kojima je jedini realan svijet koji priznaju onaj – virtualni.

- Oni nisu sposobni za realan svijet i čak je zanimljivo da nemaju nikakvu neugodnost jer povratnu informaciju koju dobivaju ne dobivaju izravno gledanjem oči u oči. Znam puno pacijenata koji mi pričaju kako ulaze u političke rasprave na Facebooku, kako se posvađaju s grupom s kojom komuniciraju, a među njima je puno obrazovanih osoba, i to vrlo inteligentnih koji imaju odličnu informatičku kulturu. Imam jednog pacijenta, inženjera iz Višnjevca, i on mi uredno prepričava sve što je doživio na Facebooku - ispričao je dr. Mandić, dodajući kako smatra da je bolje imati bar takvu komunikaciju nego nikakvu.

Štoviše, neki od njih preko društvene mreže raspituju se o potrebnim lijekovima, ali i doznaju neke druge stvari koje ih zanimaju i općenito su zadovoljni svijetom u kojem žive te što je važno, nisu opasni za okolinu jer se preko društvenih mreža uče toleranciji. Njihovi virtualni prijatelji pomažu im popraviti svoje mišljenje, a posebno su ponosni kad ta virtualna okolina cijeni njihovo mišljenje pa njihov komentar koji daju "pobijedi" ostale.

- Problem nastaje ako se takvo što javi kod mlađih osoba koje mogu postati nepredvidive. Oni mogu dobiti osjećaj da ih okolina proganja i, primjerice, ako ga netko slučajno samo krivo pogleda, on se može potpuno usredotočiti na tu osobu, i to može biti opasno. Takve osobe moraju doći na liječenje, a oni koji su pod lijekovima i ovisni o društvenoj mreži potpuno su bezopasni - ocjenjuje dr. Nikola Mandić.

Marija MIHELIĆ
BJELOVARSKI SLUČAJEVI

Tzv. Facebook psihoze nisu samo osječki nego slučaj koji se sve češće pojavljuje u svim gradovima u Hrvatskoj. Tako su mediji nedavno pisali o nekoliko slučajeva oboljelih u bjelovarskoj bolnici, a riječ je o osobama kojima su liječnici dijagnosticirali umišljena proganjanja. Liječenje je, kažu liječnici, doživotno, a pacijenti ne moraju biti ovisni o Internetu, nego imati psihotični poremećaj neovisno o tome koliko se zadržavaju ispred računala.

Možda ste propustili...