izgubili od Engleske 2:1 i
ostali bez plasmana u Češku
Objavljeno 14. listopada, 2014.
Engleska se s ukupnih 4:2 plasirala na EP

Hrvatska U-21 reprezentacija nije uspjela u dodatnim kvalifikacijama preko Engleske izboriti odlazak na Europsko prvenstvo, koje se sljedeće godine održava u Češkoj.

U uzvratnom susretu izabranici Nenada Gračana nisu uspjeli nadoknaditi zaostatak iz prvog susreta (1:2) te su Englezi s novom pobjedom, također od 2:1, potvrdili mjesto među najboljih osam.

Žustro su počeli hrvatski nogometaši, željni što prije stići do pogotka i do njega su umalo stigli već u 2. minuti. Miloš je prošao po desnoj strani i ubacio u kazneni prostor, gdje Pjaca nije uspio najbolje zahvatiti loptu, no ona je stigla do usamljenog Pašalića, čiji je udarac iz blizine Butland ipak uspio obraniti i izbiti iznad grede u korner. Samo tri minute poslije na suprotnoj je stranio uzvratio Kane, koji također nije iskoristio izglednu priliku. Napadač Engleza prošao je po lijevoj strani, činilo se, otišao s loptom u gol-aut, no francuski je sudac pokazao da se igra nastavi pa je Kane izbio sam pred Livakovića, no, srećom, on je uspio obraniti udarac s pet metara. U sljedećem napadu Livaja je ubacio s desne strane, ali Rebić nije uspio dobro zahvatiti loptu u izglednoj situaciji, a onda su Englezi, u 9. minuti, poveli, i to iz prekida. Korner je izveo Carroll, a Moore iz blizine pogodio za 0:1. Vodstvo gostiju kao da je blokiralo hrvatske nogometaše, koji nikako nisu mogli povezati svoje redove. Englezi su s lakoćom čuvali loptu, bez pravog pritiska naših i to je izazvalo i prvo nezadovoljstvo navijača na tribinama. Tek u 22. minuti „kockasti“ su ponovno zaprijetili engleskim vratima, i to zaslugom Halilovića, koji je pritiskao zadnji red Engleza i natjerao Carrolla na pogrešku, loptu mu je uzeo Bradarić i uposlio na desnoj strani Livaju, no njegov udarac iskosa s desetak metara završio je u naručju Butlanda. Pokušao je nakon akcije Rebića i Livaje prizemnim udarcem s 18 metara i Pašalić (34.), no nedovoljno jako da iznenadi engleskog vratara. Bila je to i posljednja akcija Rebića, kojeg je Gračan zamijenio Bagarićem. U 36. minuti Hughes je stvarao nered u hrvatskoj obrani, lopta je na kraju stigla do Redmonda, no promjene rezultata nije bilo. No samo dvije minute, jer je Livaja u 38. minuti nakon asistencije Bradarića uspio ponovno, kao u prvom susretu, zatresti englesku mrežu i izazvati erupciju oduševljenja u gledalištu. Dalo je to dodatni impuls i navijačima, ali i igračima, koji su živnuli, no na odmor se otišlo sa 1:1.

U nastavku je prvi zaprijetio Pjaca (54.), no njegov udarac s 14 metara otišao je pokraj vratnice. Još je bolju priliku četiri minute poslije propustio Kane, izbjegao je zaleđe i izbio sam pred Livakovića, no prebacio je vrata. U sljedećoj je minuti hrvatski gol ponovno „visio“, Carroll je prošao kroz neodlučne hrvatske veznjake i pronašao Berahina, koji je silovitim udarcem uzdrmao lijevu vratnicu. Nije ni to razdrmalo hrvatske nogometaše, koji nisu uspijevali složiti ozbiljniju prijetnju u nastavku pred engleskim vratima. Slijedilo je razdoblje izjednačene igre, uglavnom na sredini terena, a onda su gosti neočekivano, gotovo ni iz čega, stigli do novog vodstva i potvrde odlaska na Euro. Pjaca je na našoj polovini terena „prodao“ loptu, Kane je uposlio Hughesa, koji je prizemnim udarcem svladao Livakovića.

Bio je to trenutak koji je ubio svaku neizvjesnost, jer prema do tada prikazanom teško je bilo očekivati da Hrvatska može zabiti tri pogotka, koja su joj tada bila potrebna. Splasnula je i do tada odlična atmosfera na tribinama, a ni na terenu više nije bilo pravih uzbuđenja. Englezi su mirno priveli utakmicu kraju te na kraju zasluženo proslavili odlazak u Češku. G. Roguljić

VINKOVCI - Stadion HNK Cibalia. Gledatelja: 6352. Teren i vrijeme: pogodni za igru. Sudac: Clement Turpin (Francuska). Strijelci: 0:1 Moore (9), 1:1 Livaja (38), 1:2 Hughes (73). Žuti kartoni: Hughes (Engleska)

IGRAČ UTAKMICE: WILLIAM HUGHES (ENGLESKA)

HRVATSKA                              1  (1)

Livaković 6, Miloš 6, Datković 6, Mitrović 6, Milić 6, Bradarić 6, Pašalić 6 (od 67. Caktaš -), Halilović 6 (od 80. Mišić -), Pjaca 5,5, Rebić 5 (od 38. Bagarić 5,5), Livaja 6,5

ENGLESKA                               2  (1)

Butland 6,5, Dier 6, Moore 6,5, Gibson 6,5, Shaw 6, Hughes 7, Caskey 6, Carroll 6,5, Redmond 6 (od 85. Ince -), Berahino 6, Kane 6,5

0:1

Carroll je izveo korner s desne strane, a Moore neshvatljivo ostao sam na pet metara te je nogom bez problema svladao Livakovića

1:1

Bradarić je odličnom loptom pronašao Livaju, koji ju je lijepo prsima primirio i potom smireno s 13-14 metara poslao pokraj Butlanda u mrežu