Osijek
ALARMANTNO: LEGLA PRONAĐENA U ČEPINU

Agresivni tigrasti komarac stigao u Hrvatsku u polovnim gumama iz Azije
Objavljeno 15. listopada, 2014.

Stručna služba za monitoring komaraca pri Odjelu za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera potvrdila je kako je ovih dana na području Čepina utvrđena pojava komarca vrste Aedes albopictus, odnosno azijskog tigrastog komarca.

“Lani u kolovozu utvrđena je prvi put pojava ove vrste komaraca na našem području, ali je tada u Tenji pronađena tek jedna jedinka, koja je vjerojatno dovezena automobilom iz drugih krajeva. Sada je uhvaćeno više odraslih jedinki, ali su pronađena i njihova legla s jajima. Sa sigurnošću možemo potvrditi da su ove jedinke unesene dovozom starih automobilskih guma s područja Azije”, stoji u priopćenju koje je ovih dana objavila služba za monitoring komaraca.

Romano Kristić, pročelnik gradskog Upravnog odjela za socijalnu skrb i zdravstvo te koordinator Stožera za obranu građana od najezde komaraca, ističe kako su stručnjaci upoznali Stožer s pojavom azijskog tigrastog komarca, ali da nisu previše zabrinuti. "Nitko još nije zatražio hitnu sjednicu Stožera, pa ni Služba za monitoring komaraca, a mislim da i neće. I prošle godine imali smo pojavu te vrste komarca, istina samo jedne jedinke, a ne vjerujem ni da je ova situacija alarmantna, iako se oni nominalno vode kao prijenosnici opasnih zaraznih bolesti. Ta vrsta ne može preživjeti hladnije vrijeme, zbog čega je nema na ovom području, pa će nestati s prvim zahlađenjem, ako ih prije ne uspijemo uništiti redovitim tretiranjima", kaže Kristić.

Dodaje kako je način tretiranja azijskih tigrastih komaraca jednak kao i "domaćih", odnosno urbanih ili poplavnih, a sastoji se od kombinacije larvicidnog i adulticidnog tretmana. "Larvicidni sumnjam da će biti potreban jer neće stići položiti jajašca”, uvjeren je Kristić.

Za razliku od Grada, služba za monitoring komaraca znatno je zabrinutija zbog ove pojave jer su tigrasti komarci već položili jajašca. “Ovo je jako alarmantno jer smo lani imali samo jednu jedinku, a sada smo već pronašli legla. Iako se oni tretiraju na jednak način kao i domaći komarci, puno ih je teže kontrolirati jer su im legla puno manja i teško ih je pronaći. Osim toga tigrasti komarac je znatno agresivniji, aktivan je tijekom 24 sata i u Dalmaciji je postao najbrojniji. Tako da od sljedeće godine možemo očekivati i da će legla tigrastog komarca u našem kraju postati uobičajena”, upozorio je prof. Enrih Merdić, voditelj projekta monitoringa komaraca.

Nefreteta Z. EBERHARD/Tomislav LEVAK
KOMARCI TRETIRANI I ZBOG UTAKMICE

U cijeloj priči oko pojave azijskog tigrastog komarca Kristić naglašava kako se ne smiju zaboraviti "domaći" komarci, kojih još uvijek ima u popriličnom broju. “U petak smo proveli ručno tretiranje odraslih komaraca sa zemlje u Višnjevcu i Josipovcu, a u subotu na potezu oko obje obale rijeke Drave – u Tvrđi, na Promenadi, u Tvrđavici i Podravlju. U ponedjeljak smo i zbog nogometne utakmice Hrvatska - Azerbajdžan zadimljavali Uske njive i Vatrogasno naselje, odnosno lokacije oko stadiona. Brojnost je na 15 od 19 mjernih postaja spuštena na normalu, a na njih još nekoliko, poput Josipovca i Višnjevca, iznosi 30-40 uboda u 15 minuta. Slijedi nam malo zahlađenje s kišicom, nakon kojega se temperature više ne bi trebale penjati na razinu potrebnu za razvoj komaraca. U svakom slučaju treća generacija je na izdisaju", zaključuje Kristić.

Najčitanije iz rubrike