ARGENTINA PALA ZA POČETAK

Hrvatske odbojkašice pobjedom otvorile SP
Objavljeno 23. rujna, 2014.

Dobar početak hrvatskih odbojkašica na SP-u, koje je jučer počelo u Italiji. Na otvaranju A skupine izabranice Angela Vercesija nisu briljirale, ali uspjele su u četiri seta svladati Argentinu. Nije bilo lako, iako se činilo da će tako biti jer su naše krenule vrlo uvjerljivo. Prvi set su dobile bez problema, u drugom su vodile 20:15 i činilo se da hitamo prema čistoj i glatkoj pobjedi. No očito su i igračice prerano povukle ručnu. Bilo je nekoliko loših prijmova servisa i Argentina se vratila u igru. Hrvatska je pri 24:23 imala čak tri napada za osvajanje seta, a nakon toliko propuštenih prilika kazna je bila i logična. Suparnice su tako izjednačile, dobile na samopouzdanju i treći set otvorile vodstvom 4:8. Tada je Verseci povukao logičan potez, jer bilo je vidljivo da Grbac loše dirigira igrom, te je uveo novu tehničarku (Brčić). Pri stanju 12:16 mijenja i “srednjaka” (Čutuk umjesto Miloš). Tri promjene (još prije je Fabris na korektoru ušla umjesto Popović) dale su rezultat. Treći set doslovno se iščupao, jer moglo se dogoditi da ode na aregentinsku stranu. Tu je u završnici došlo do izražaja i iskustvo naših igračica (Jerkov, Ušić Jogunica, Poljak), koje su zajedno s ostalima očito izvukle i pouke iz prethodnog seta, koji su nepotrebno ispustile iz ruku. Ipak, četvrti set bio je repriza prvog. Potpuna dominacija Hrvatske, koja je, istina, imala još jedan zastoj, pri rezultatu 23:14. Ali serija suparnica 4:0 nije mogla ništa promijeniti i upisana je prva, očekivana, pobjeda, koja bi trebala probiti led. N. Benčina

Hrvatska                        3
Argentina                       1

RIM - Dvorana Palalottomatica. Gledatelja: 1000. Suci: Simonović (Srbija), El Keboub (Alžir)

HRVATSKA: Ušić Jogunica 11, Grbac 5, Jelić (L), Čutuk 2, Jerkov 14, Miloš 4, Popović 8, Fabris 16, Klarić 1, Brčić 3, Poljak 10, Ušić (L)

ARGENTINA: Acosta 4, Nizetich 16, Fresco 1, Rodriguez, Sosa 9, Lazcano, Rizzo (L), Boscacci 10, Fernandez 4, Busquets Reyes 8, Curatola 1, Castiglione 7

REZULTAT PO SETOVIMA: 25:17, 26:28, 26:24, 25:19

Sutra protiv domaćina

Premijera je odigrana u prijepodnevnim satima, ali drugi dvoboj hrvatske odbojkašice igraju u udarnom, večernjem terminu. Sutra od 20 sati čeka ih puna dvorana i ambiciozni domaćin. Italija je na ovom prvenstvu kandidat za postolje, prije četiri godine bila je blizu (5. mjesto). Nema sumnje da će Piccinini i suigračice ovdje jurišati na reprizu 2002. godine, kada su završili na tronu. Bit će ovo pravi test za Hrvatsku.