ZAVRŠENO SVJETSKO VESLAČKO PRVENSTVO

Polovina Croexpressa svjetski prvaci
Objavljeno 31. kolovoza, 2014.

Braća Valent i Martin Sinković, veslači zagrebačke Mladosti, postali su svjetski prvaci u dvojcu na pariće. Učenici Nikole Bralića slavili su u A finalu. Od prvog do posljednjeg metra, naime, Sinkovići su vodili i dominantno kontrolirali razvoj događaja na vodi. U ciljnoj ravnini opet su imali sjajan rezultat, a za nešto uzbuđenja pobrinuli su se tek Australci, koji su, u posljednjih petstotinjak metara, s petog doveslali do trećeg mjesta.  Drugo mjesto zauzela je posada Italije.

Iktusovci Ante Janjić i Vjekoslav Kolobarić veslali su u subotu u B finalu konkurencije dvojaca bez kormilara. Prethodna tri nastupa u kvalifikacijama, repesažu i polufinalu, razvidno, ostavila su traga na njihovim mogućnostima, pa su Osječani zauzeli posljednje mjesto, što im je donijelo ukupno 12. poziciju od 20 najboljih dvojaca današnjice, koliko ih se natjecalo u Amsterdamu. Rezultati B finala: 1. Italija 6:21,07, 2. Turska 6:22,87, 3. Argentina 6:24,02, 4. Nizozemska 6:24,12, 5. Čile 6:30,41 i 6. Hrvatska 6:37,56. Naslov prvaka svijeta osvojili su, potom, pobjedom u A finalu, Novozelanđani Murray i Bond s rezultatom 6:09,34, ispred Velike Britanije (6:13,75) i Južnoafričke Republike (6:16,85). U subotu u C finalima veslali su i naši samci Marcela Milošević i David Šain.Zanimljivo, zauzeli isto, četvrto mjesto, što znači da se iz Amsterdama vraćaju u domovinu kao 16. plasirali skifovi. David Šain natjecao se, inače, s još tridesetoricom veslača, dok je Marcela Milošević imala ukupno 22 suparnice. U C finalu skifista pobijedio je Australac Purnell (6:47,69), ispred Norvežanina Tuftea (6:48,69) i Finca Vena (6:50,04), naš veslač postigao je rezultat 6:53,93, ostavivši iza sebe Danca Nielsena (6:58,20) i Meksikanca Cabreru (7:02,41). U ženskoj konkurenciji, pak, pobjeda u C finalu pripala je Ivani Filipović (Srbija) sa 7:33,32, a iza nje plasirane su Best (Argentina) sa 7:35,30, Gmelin (Švicarska) sa 7:37,29, naša Marcela sa 7:37,56, te Svennung (Švedska) sa 7:38,32 i Beenken (Njemačka) sa 7:54,52 minute.

Dragutin KERŽE
A FINALE DVOJACA NA PARIĆE:

1. HRVATSKA (Valent i Martin Sinković ) 6:00,52), 2. Italija (Battisti, Fossi) 6:04,42, 3. Australija (McRae, Belonogoff) 6:04,43), 4. Litva (Maslinkas, Fitter) 6:04,56, 5. Njemačka (Gruehne, Krueger) 6:05,02) i 6. Bugarska (Božilov, Vasilev) 6:12,31.

Iktusov dvojac bez kormilara zauzeo 12. mjesto, a naši samci Šain i Milošević zauzeli 16. mjesta