Osijek
RADE BEZ KUNE NAKNADE, A SAD ĆE PLAĆATI I NAJAM

Osječki GSS-ovci volontiraju spašavajući živote, a država im naplaćuje podstanarstvo
Objavljeno 19. kolovoza, 2014.

Među spasiocima gorskih službi spašavanja u nepristupačnim predjelima na Jadranu i ove su se sezone našli članovi osječkog GSS-a, što još jednom pokazuje važnost ove službe koja je jedna od rijetkih u državi čiji članovi ne primaju (zaslužene) plaće. No, ni to nije dovoljno pa je rebalansom državnog proračuna u odnosu prema prošloj godini HGSS izgubio deset posto sredstava, a to nije sve?! Osječki GSS uskoro bi trebao useliti u nove prostorije, u Strossmayerovu 115, koje su u državnom vlasništvu i za koje će morati plaćati najam!

- Brojne su akcije i ove godine, a osim na području Osječko-baranjske županije, sudjelovali smo i u dvije složene akcije u NP Paklenica, gdje smo imali organizirano dežurstvo. Odazivamo se i na bilo koje druge akcije u slučaju potrebe, i to svih 25 članova, koliko nas je u osječkom GSS-u. Samo tijekom poplava bili smo na terenu 20-ak dana i pomagali tamošnjem stanovništvu - rekao je Josip Diklić, pripadnik osječkog GSS-a, dodajući da će novi prostor uskoro plaćati, dok se za opremu snalaze privatno, točnije, vozila drže kod spašavateljice Darije Galinec. Sretni su, kaže Diklić, što su uspjeli riješiti prostor unatoč činjenici da država ne posustaje pa za korištenje traži mjesečni najam još uvijek neutvrđenog iznosa. O plaći, dakako, nema ni govora u državnom proračunu, a Slobodan Soldo, pročelnik GSS-ove stanice Osijek, štoviše, kaže da će, stigne li prva plaća, on prvi prestati s radom.

- Probleme oko isplaćenih ili neisplaćenih dnevnica ne želimo. Mi smo entuzijasti i plaća nam ne treba, ali je činjenica da već petu godinu imamo na raspolaganju 150.000 kuna godišnje za gorivo i hladni pogon. Troškove akcija na Jadranu ne možemo prikazivati lokalnoj samoupravi i to je problem. No, funkcioniramo i spašavamo i dalje - prokomentirao je Soldo. M. Mihelić

Bez zaštite ministarstava

Umjesto da brojne akcije spašavanja, bilo na Jadranu tijekom ljeta, ili u unutrašnjosti tijekom zime država financijski stimulira, usporedno s povećanjem broja akcija država sve više reže sredstva, točnije reducira novac nužan za funkcioniranje. Upozorio je na to nedavno Vinko Prizmić, pročelnik HGSS-a, pojasnivši kako unatoč činjenici da obavljaju djelatnost od državnoga interesa, ne pripadaju ni jednom ministarstvu pa stoga nemaju potporu i zastupstvo u bilo kojem trenutku pa tako ni kod rezanja proračuna. Ne čudi stoga da je Prizmić nedavno izjavio kako je HGSS pred puknućem, no svakodnevne akcije i entuzijazam članova, srećom, pokazuje suprotno.

Za sve akcije imaju na raspolaganju samo 150.000 kuna godišnje

Možda ste propustili...
Najčitanije iz rubrike