Osijek
POD PRISILNOM UPRAVOM ZAVODA ZA STANOVANJE

Stotinu stambenih zgrada, zbog nesloge suvlasnika, osuđeno na propadanje
Objavljeno 18. kolovoza, 2014.
U zgradama pod prisilnom upravom novac iz pričuve može se upotrebljavati samo za financiranje hitnih i nužnih popravaka

Pod prisilnom upravom Zavoda za stanovanje Osijek trenutačno je čak stotinjak stambenih zgrada. U njima žive stanari koji se ne mogu suglasiti oko izbora upravitelja zgrade, čime osuđuju svoje nekretnine na propadanje.

Naime, u zgradama pod prisilnom upravom Zavoda za stanovanje novac iz pričuve može se upotrebljavati samo za financiranje “hitnih i nužnih” popravaka.

- Riječ je o situacijama kada stanje zgrade ugrožava ljude. Dakle, kada se urušava krovište, dimnjak, pročelje ili kada dođe do puknuća cijevi. U svakoj drugoj situaciji, na žalost, bez suglasnosti 51 posto suvlasnika intervencije na zgradi ne mogu se plaćati iz pričuve. Što će reći, suvlasnici ne mogu, primjerice, iz sredstava pričuve postaviti interfon u zgradu, promijeniti dotrajala ulazna vrata ili oličiti stubište - objašnjava Mario Bugarić, voditelj pravne službe Zavoda za stanovanje. Dodaje kako je broj zgrada koje prema odluci Grada po automatizmu idu na prisilno upravljanje Zavoda - promjenjiv.

- Nekada je stanova pod prisilnom upravom bilo i umnogome više, s obzirom na to da je u zgradama s više stanova u vlasništvu države bilo teško izabrati upravitelja. Te se situacije malo-pomalo rješavaju. S druge strane, pojavljuju se novi slučajevi zgrada da predstavnici suvlasnika raskinu ugovor sa svojim upraviteljem, a novog ne mogu izabrati, pa ih onda preuzima Zavod - objašnjava Bugarić.

Kako i zašto suvlasnici dolaze u situaciju da zajednički novac ne mogu koristiti za investicije, znaju u Udruženju stanara grada Osijeka.

- Riječ je o nimalo ugodnim situacijama koje za izvor imaju istu pojavu - neslogu. Danas je jako teško pomiriti generacije i potrebe ljudi, pa svađe među susjedima izbijaju zbog apsurdnih stvari, kao što je boja fasade, poneki kvadrat pri raspodjeli zajedničkih prostorija ili izostanak pozdrava. No ima tu i ozbiljnih situacija, poput pronevjere novca za zajedničke troškove ili ozbiljnog narušavanja reda i mira. Jednom kada se ljudi zavade, bez obzira na razlog, ne žele jedni drugima popustiti, pa skupiti 51 posto onih koji misle jednako postaje nemoguća misija - kažu iz Udruženja.

Ivana SOLAR
SVE ZBOG ČIŠĆENJA STUBIŠTA

Velik broj stambenih zgrada pod prisilnom upravom nalazi se u osječkom naselju Jug 2. U jednoj od njih stanari su prije nepuna tri mjeseca digli ruke sami od sebe - nakon što su raskinuli ugovor s upraviteljem koji se o njihovoj zgradi brinuo godinama, prešli su na prisilnu upravu Zavoda za stanovanje. Ljubav je pukla nakon što se nekolicina stanara pobunila protiv tadašnjeg predstavnika suvlasnika koji je samostalno odabrao tvrtku za čišćenje zgrade prema preporuci upravitelja zgrade, a navodno za proviziju!?

U zgradama ima i ozbiljnih situacija, poput pronevjere novca za zajedničke troškove ili ozbiljnog narušavanja reda i mira

Možda ste propustili...
Najčitanije iz rubrike