Zdravlje
TJEDAN DOJENJA

Dojenje je najbolji lijek kojim ćete zaštititi svoje dijete od svih bolesti
Objavljeno 4. kolovoza, 2014.
Bila sam protivnik dojenja, a onda sam shvatila da je to najbolji “apaurin”,ali i “antibiotik” za moje djete, svjedoči osječka dojilja

U današnje vrijeme kada na policama trgovina možete pronaći desetke različitih vrsta nadomjestaka za majčino mlijeko, bit dojenja uistinu nije u tome da nahranite svoje novorođenče, nego u tome da ga svojim mlijekom "cijepite" od svih vanjski utjecaja s kojim ovo nezaštićeno biće dolazi na svijet nakon devet mjeseci u majčinoj utrobi, kaže Morana Šarić, majka danas već trogodišnjeg dječačića, kojega je dojila cijelu prvu godinu njegova života.

Najbolje cjepivo

- Prije poroda bila sam žestoki protivnik dojenja i smatrala sam to primitivnim i nepotrebnim u suvremenoj civilizaciji, a u rodilištu sam bila očajna što me sestre prisiljavju da počnem dojiti svoje dijete. No, nakon što je laktacija krenula i kada sam vidjela što to znači mojem sinčiću, shvatila sam koliko sam bila u zabludi. Boravak na majčinoj dojci bebi znači sve, to je najveći 'apaurin', ali i najbolji 'antibiotik' za vaše dijete. Koliko je majčino mljeko nevjerojatan lijek za tako malu djecu, shvatila sam kada me uhvatila prehlada i panika da ću zarazu prenijeti na to maleno biće, a tada sam pročitala da upravo kada je žena prehlađena treba pojačati dojenje, jer baš tada njezino tijelo stvara antitijela koja beba prima kroz mlijeko i koja sprječavaju da se dijete zarazi.

Nevjerojatno je koliko je ljudsko tjelo pametno i ta činjeica da majčino mlijeko za vrijeme njezine bolesti istovremeno stvara lijek za dijete. Kada shvatite da je dojenje zapravo najbolje cjepivo, ali i zalog za djetetovo zdravlje u budućnosti, nećete više razmišljati biste li dojili ili ne. Moj sin danas ima tri godine i do sada je bio samo jednom bolestan, a vjerujem kako je razlog tome i što je dojen. Dojenje je najbolje što možete napraviti za svoje dijete - poručuje Morana.

Recimo i kako je „Dojenje – dobrobit za cijeli život“ slogan 24. Međunarodnog tjedna dojenja koji se ove godine u cijelom svijetu obilježava od 1. do 7. kolovoza, ističući dojenje kao jednu od najisplativijih investicija u društvu.

Rodilišta - prijatelji djece

Naime, promocija isključivog dojenja u prvim mjesecima života jedna je od ključnih intervencija za povećanje preživljavanja djece, jer smanjuje smrtnost djece do pet godina za čak 20 posto. Uz to ima važnu ulogu u zdravlju i razvoju djece, kao i njihovih majki.

Zahvaljujući zajedničkoj inicijativi Ministarstva zdravlja i UNICEF-a pod nazivom „Rodilišta – prijatelji djece“, važnost dojenja odavno je prepoznata u Hrvatskoj, a na konferenciji nacionalnih koordinatora te globalne inicijative u Litvi u lipnju Hrvatska je istaknuta kao jedna od šest zemalja s najvećim brojem rodilišta koja nose tu prestižnu titulu, uz Novi Zeland, Kanadu, Švedsku, Norvešku i Sloveniju. Inicijativu provode 152 zemlje i u cijelom svijetu naziv „Rodilišta prijatelji djece“ nosi više od 20.000 rodilišta, a u Hrvatskoj 30 od ukupno 31 rodilišta. Kako bi ispunilo uvjete za dobivanje tog naziva, rodilište treba dokazati da je uspješno primijenilo svih deset koraka za uspješno dojenje te poštivati odredbe Međunarodnog kodeksa o načinu reklamiranja i prodaje nadomjestaka za majčino mlijeko. Taj status nije trajan, jer se rodilišta ponovno ocjenjuju svake tri godine. Sljedeći korak u zajedničkoj inicijativi UNICEF-a i Ministarstva zdravlja, a u suradnji s Hrvatskim društvom za perinatalnu medicinu, bit će aktivnosti za dojenje djece u neonatalnim jedinicama intenzivne njege i liječenja, rečeno je na zajedničkoj konferenciji za novinare UNICEF-a i Ministarstva zdravlja.

Edukacija osoblja, podrška roditeljima

Podaci iz istraživanja koje je proveo UNICEF govore da su djeca s neurorizicima i djeca s teškoćama u razvoju, zbog medicinskih razloga i odvojenosti od majke, rjeđe dojena od ostale djece; nije dojeno čak 19 posto djece s razvojnim teškoćama i 22 posto djece s neurorizicima, dok je nedojeno šest posto zdrave djece. Ti podaci ne smiju se zanemariti s obzirom na dobrobit dojenja za rast i razvoj djece. U Hrvatskoj se godišnje oko 2000 djece rađa prijevremeno i toj djeci, koja su u posebno kritičnim situacijama, također treba omogućiti najbolje, a to je majčino mlijeko, koje je i hrana i lijek. Kako bi dojenje postalo standardni način hranjenja za svu novorođenčad, uključujući prijevremeno rođenu djecu i djecu na intenzivnom liječenju, nužna je edukacija osoblja rodilišta i patronažnih službi o dojenju prijevremeno rođene djece i potrebi pružanja podrške roditeljima, kao i uključivanje roditelja u njegu djeteta i ostvarivanje kontakta 'koža na kožu'. Uz edukaciju, UNICEF će u provedbi inicijative osigurati i potrebna materijalna sredstva za opremanje rodilišta opremom koja omogućuje boravak roditelja s djecom u jedinicama neonatalne njege i liječenja, poput izdajalica i fotelja.

Nefreteta Z.EBERHARD
10 RAZLOGA ZAŠTO DOJITI

Majčino mlijeko je više od hrane – to je imunološki aktivna tvar

Majčino mlijeko najbolja je zaštita od infekcija

Dojenje ima stimulativni učinak na razvoj vlastitog imunološkog sustava

Dojenje zadovoljava dječje emocionalne potrebe

Dojenje pomaže sužavanju maternice nakon poroda

Majčino mlijeko zadovoljava sve metaboličke potrebe djeteta

Majčino mlijeko i majčino srce nemaju zamjene

Majčino mlijeko prirodno je sredstvo protiv boli

Osigurava više sna

Dojenje pomaže majkama u mršavljenju nakon poroda

TAJNA MAJČINOG MLIJEKA

Dijete do kraja prve godine nema vlastiti imunitet, jer se njegov obrambeni sustav tek treba izgraditi. Zato majčino mlijeko brani djetetov organizam opskrbljujući ga gotovim imunim antitijelima (imunoglobulinima). Dok je u majčinom trbuhu dobro zaštićeno od bakterija, jer je u sterilnoj okolini i iz majčine krvi ima sve što mu je potrebno za obranu, dolaskom na svijet ta zaštita prestaje. Ali dijete ne ostaje nezaštićeno. Majčino mlijeko u prvim danima nakon porođaja obiluje imunoglobulinima koji brane organizam od vanjskih bakterija te oblažu sluznice želuca i crijevnog trakta zaštitnim slojem, štiteći ga od napada bakterija.

Možda ste propustili...
Najčitanije iz rubrike