Regija
NOVI NAČIN NADZIRANJA RADNIKA

Kontrola radnika GPS-om je mobing
zaposlenika? Nadzirani se žale na
psihološki pritisak i zadiranje u intimu
Objavljeno 29. srpnja, 2014.
Naši sugovornici jednoglasni su u ocjeni da je nadziranje radnika sklisko područje

ĐAKOVO – Upisivanje u knjigu pri dolasku na posao i odlasku s posla, “provlačenje” kartice, otisak prsta, videonadzor…, sve su to oblici kojima poslodavci kontroliraju radnikovo poštovanje radnog vremena. U zadnje vrijeme u tome idu korak dalje – kontroliraju kretanje radnika GPS-om, i radnicima vozačima, ali i onima kojima to nije zanimanje poput Đakovčanina koji je stalno zaposlen kao prodavač na terenu, ali - s osobnim autom.

– Zadovoljan sam poslodavcem, korektan je s plaćom, no odnedavno je uveo GPS, što mi stvara psihološki pritisak - kaže on. Tvrtke koje oglašavaju prodaju GPS-a za nadzor radnika ističu da je opravdanost tih sustava u povećanju kvalitete usluge, većoj brzini izvedbe i manjim troškovima. Nameće se pitanje je li takva kontrola kretanja radnika njegova ugroza, pa i zadiranje u njegovu privatnost ako je GPS ugrađen u njegov privatni auto koji koristi i za rad jer ne očekuje se da će poslodavac deinstalirati GPS u 15 sati.

Odgovor na ovo pitanje nikako nije jednoznačan, složili su se svi naši sugovornici, jednoglasni i u ocjeni da je to sklisko područje.

- Pitanje je kompleksno i više stručnjaka imalo bi više odgovora. Ovisi je li GPS postavljen u privatno vozilo radnika ili službeni automobil tvrtke. Takvi oblici nadzora postoje i zbog sigurnosti prometa, prijevoza određenih proizvoda, specifičnosti posla… - kaže stručnjak s Katedre radno-pravnih i socijalnih znanosti Pravnog fakulteta u Osijeku, prof. dr. sc. Mario Vinković. Kod ugradnje sustava u radnikovo vozilo, ističe da treba voditi računa o tome postoji li opravdani interes poslodavca za to i da li to zadire u privatnost i kontekst osobnih podataka radnika.

– Poslodavci se mogu pravdati da na takav način kontroliraju troškove i kvalitetu, a ne da je u pozadini nadzor - kaže prof. dr. sc. Vinković. Naglašava da je radni odnos ugovorni odnos u kojem strane definiraju međusobna prava i obveze.

– Ako je poslodavac u ugovor stavio odredbu o nadzoru zaposlenika GPS-om, a radnik to potpisao, tada je to ugovorna obveza koju mora poštovati. Važno je da nema nedopuštenog nadzora u privatno, slobodno vrijeme - kaže Vinković.

Na upit da li bi, u slučaju da mu na vrata zakuca stranka koja želi tužiti poslodavca jer ga 24 sata nadzire GPS-om te da mu to izaziva stres, prihvatio slučaj, đakovački odvjetnik Josip Šimić kaže da bi prihvatio slučaj.

– Ovisno o okolnostima, takva praksa za radnika može biti oblik psihološkog mobinga - kaže Šimić. Dodaje da je ovo pitanje dvoznačno – da će se poslodavac pozvati na povećanje kvalitete posla u kraćem vremenu i na smanjenje troškova rada, dok će se radnik žaliti na pritisak i ograničavanje kretanja. Ova pitanja nameću se u trenutku donošenja novog Zakona u radu, no jedan od sindikalnih vođa Krešimir Sever kaže da se ZOR ovime ne bavi, nego Zakon o zaštiti na radu kroz zaštitu radnika, ali i zaštitu imovine i drugih interesa poslodavca.

Suzana ŽUPAN
Perić: Nikada to ne bih uveo

Poznati đakovački soboslikar, ličilac i autolakirer Ante Perić, kroz čiju je radnju u 45 godina prošao veliki broj radnika i 197 učenika, nije za takve mjere kontrole radnika. “Nikada to ne bih uveo u svoju praksu jer između mene i mojih radnika vlada veliko povjerenje, mi smo poput jedne velike obitelji. Ako poslodavac nema povjerenja u radnika, najbolje je razići se”, kaže Perić, koji sada ima sedam zaposlenih. Kaže, evidencija radnih sati vodi se u uredu. “Radnici imaju povjerenja da neće biti zakinuti ni za jedan sat”, ističe Perić.

Sever: treba biti osjetljiv

“Ovo pitanje je sklizak teren kojim se duže vrijeme bave i sindikati, ali i udruge civilnog društva. Jako je fina granica između potreba poslodavaca da zna gdje mu je radnik i zadiranja u privatnost. Osim što te sustave ugrađuju kod terenskih radnika - vozača i trgovačkih putnika jer ne žele da imaju prazne hodove na terenu, to se pokušava 'mekano' raditi i puno šire”, kaže predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever. “S takvim oblicima nadzora radnika treba biti posebno osjetljiv, izaziva li taj stalni nadzor stres i slično”, ističe Sever. Na upit je li takva kontrola radnika vrsta mobinga, kaže da bi za to trebala detaljna raščlamba.

voditi računa

POSTOJI LI OPRAVDANI INTERES POSLODAVCA ZA TO I ZADIRE LI U PRIVATNOST I OSOBNE PODATKE RADNIKA

Možda ste propustili...
Najčitanije iz rubrike