Novosti
ASIMILIRANJE BUNJEVACA

Dok Hrvatska šuti, Hrvati u Srbiji nestaju
Objavljeno 11. ožujka, 2014.
U Srbiji živi 13 tisuća Hrvata manje nego 2002. godine

Vezani članci

BUNJEVCI NISU HRVATI?

Srb: Nitko nije reagirao na Nikolićeve izjave

Asimilacija, odnosno odnarođenje dijela Hrvata od svoga naroda kroz priču o Bunjevcima i loša ekonomska situacija najviše utječu da nas je u Srbiji sve manje, kaže Ivica Dulić, tajnik Hrvatskog kulturno-prosvjetnog društva “Matija Gubec” iz Tavankuta u Vojvodini.

U Srbiji prema popisu stanovnika iz 2011. živi 57.900 Hrvata, ili gotovo 13.000 manje nego 2002. godine. Logično, najviše je Hrvata u Vojvodini, gdje ih je 47.033, a najbrojniji su u sjevernoj Bačkoj, Subotici i okolici.

- Suvremena demografska slika Hrvata u Srbiji, kako u Vojvodini tako i drugdje, nije zavidna. Štoviše, demografski procesi, trendovi i strukture u posljednjih više od pola stoljeća upozoravaju na najgori mogući scenarij, a to je nestanak hrvatske zajednice s prostora koji već stoljećima naseljavaju i u kojemu su ostavili duboke tragove u društvenom, gospodarskom, političkom, religijskom i naročito kulturnom životu - ističe prof.dr. Dražen Živić, voditelj vukovarskog Područnog centra Instituta društvenih znanosti “Ivo Pilar”.

Depopulacija

On kaže da su uzroci snažne demografske depopulacije brojni, kompleksni i dugog trajanja, tako da nije jednostavno ocijeniti u kojem će se smjeru populacijski razvijati hrvatska zajednica u Srbiji. Živić ističe da demografsko stanje Hrvata u toj zemlji nije isključivo posljedica “unutarnjih” ili demografskih čimbenika, kao što su natalitet, mortalitet, starenje i emigracija, premda su ti procesi naglašeno negativni, s vrlo lošim perspektivama.

- Na promjenu broja i strukture Hrvata iznimno jak utjecaj imali su i imaju vanjski čimbenici, s vrlo snažnim političkim predznakom, koji uglavnom ima protuhrvatska ili antihrvatska obilježja. Položaj Hrvata kao nacionalne manjine u Srbiji daleko je od idealnog, štoviše, biti Hrvat u toj zemlji nije ni popularno ni poželjno u kontekstu društvenog, ekonomskog i političkog statusa zajednice, ali i svakog pojedinca - kaže Živić.

I on posebice ističe višegodišnju afirmaciju bunjevačkog, nasuprot hrvatskom identitetu, poticanu od srpskih državnih, znanstvenih i kulturnih institucija, te je u mnogome reducirala, pa i podijelila hrvatski etnički korpus i olakšala asimilaciju. Uz to je išlo i uvođenje popisne kategorije Bunjevaca i Šokaca kao pokušaj da se i tako rastoči hrvatska zajednica. “Sve to za posljedicu je imalo napredovanje depopulacije Hrvata, njihovu vrlo lošu prirodnu reprodukciju, nastavak iseljavanja te ubrzanje demografskog starenja koje je ključan demografski proces za određivanje budućnosti hrvatskog korpusa u Srbiji.

Reciprocitet

Nažalost, kao izvjesna nadogradnja na to došao je i nezadovoljavajući odnos hrvatskih državnih vlasti prema hrvatskom pitanju u Srbiji, koji se ponajviše prepoznaje kroz izostanak inzistiranja na reprocitetu glede ostvarenja manjinskih prava – Hrvata u Srbiji i Srba u Hrvatskoj, pri čemu se Hrvati u Srbiji nalaze u puno nepovoljnijem nacionalnom, političkom i društvenom položaju”, kaže Živić.

Njegove riječi potvrđuje i naš sugovornik iz Tavankuta, koji kaže da njega i njegove suradnike to zabrinjava. “Kada je bila ugrožena rumunjska nacionalna manjina, onda je Rumunjska reagirala i uvjetovala podršku priključenja Srbije EU rješavanjem njihovih prava u istočnoj Srbiji. Dok Hrvatska šuti, Srbija taktički stvara tu neku novu naciju Bunjevaca, koji sada imaju i Bunjevačko nacionalno vijeće. Pa u istoj obitelji imate da je netko Hrvat, a da netko nije, zahvaljući tome što Srbija sustavno polako asimilira Hrvate-Bunjevce da budu samo Bunjevci. I njihov jezik, a to je naš hrvatski dijalekt – bunjevačka ikavica, tretira se samo kao govor Bunjevaca. Čini nam se da se Hrvatska apsolutno time ne želi baviti. Ni kada Srbija nastavlja pregovore s EU, ni kada hrvatski političari dolaze ovdje, nisam čuo ništa konkretno. Mesić je bio tu, pa Nikolić i Josipović, ali ta tema se ne dodiruje. Znači, to im je vrlo škakljivo pitanje i o tome se ne govori“, zaključuje Ivica Dulić.

Igor BOŠNJAK
SAMO 8,5 POSTO VOJVOĐANSKIH HRVATA MLAĐE JE OD 14 GODINA

Prema Živićevim riječima, proces nestanka Hrvata iz Srbije i Vojvodine traje od 60-ih godina 20. stoljeća, kada ih je bilo gotovo 200.000. Sada ih je gotovo četiri puta manje, uz vrlo mali udio mladih. On kaže da će, ako se ta dinamika nastavi, na sljedećem popisu stanovništva Hrvata biti još za oko 10.000 manje. “Osnovni problem demografske slike Hrvata u Srbiji jest demografsko starenje. Prema popisu iz 2011. samo 8,5 posto Hrvata u Vojvodini mlađe je od 14 godina”, kaže Živić. Dodaje da depopulacija nije nezaustavljiva. Prema njegovu mišljenju, jačanje suradnje s Hrvatskom, veća skrb RH o vojvođanskim Hrvatima, poboljšanje njihova društvenog, političkog i gospodarskog položaja te podizanje ugleda u društvu koji bi se mogao potaknuti, vjerojatno bi zaustavili njihovo iseljavanje te omogućilo onima koji su od toga strahovali da se ponovno izjašnjavaju kao Hrvati.

Studiraju u Hrvatskoj, zaljube se i tamo ostanu

- Činjenica je da nas ima sve manje. Jedan je razlog što veći dio naših mladih odlazi studirati u Hrvatsku i nakon toga se ne vraćaju natrag. U Hrvatskoj se zaljube i vjenčaju, a na kraju i pronađu nekakav posao te ostanu tamo. Smatram da to nije dobro jer bez mladih intelektualaca nema naše perspektive i opstanka. Jedan dio mladih ipak se vrati jer se možda nisu snašli tamo, ali tu ne mogu pronaći posao. Čak i oni koji bi to mogli dođu do problema kod notifikacije diplome i onda se opet vraćaju u Hrvatsku, gdje nekako nađu posao i stvore dom. To su ključni problemi. A i generalno se manje ljudi rađa nego što umire, što je problem svih naroda. Pa ako to i zanemarimo, mislim da bi naš opstanak bio lakši kada bi se ovdje našim Hrvatima ponudila bolja ekonomska situacija - kaže Ivica Dulić.

200 tisuća Hrvata živjelo je u Vojvodini i Srbiji šezdesetih godina prošloga stoljeća

Možda ste propustili...