Novosti
BROJ POBAČAJA PADA, ALI...

Broj abnormalnih trudnoća u 13 godina se udvostručio
Objavljeno 2. prosinca, 2013.
Dok je 2000. zabilježeno samo 26,5 posto izvanmateričnih trudnoća, lani ih je bilo čak 47,8 posto

Vezani članci

PRIJEVARE ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA OD LJETOS SU UTUŽIVE

Zapošljavanje u trudnoći kod HZZO-a više ne može proći, trudnice će na sud

Posljednje statističko izvješće Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o prekidu trudnoća u zdravstvenim ustanovama tijekom prošle godine pokazalo je šokantan podatak da su prekinute trudnoće zbog izvanmaterične trudnoće i ostalih abnormalnih produkata začeća u prošlih 13 godina porasle za 20 posto.

Većinu abortusa žele žene u braku

Tako je ova vrsta pobačaj 2000. godine činila samo 26,5 posto od ukupnog broja pobačaja U Hrvatskoj, izvanmaterične trudnoće lani bile su krivac za čak 47, 8 posto pobačaja. Spontani prekidi trudnoće također su u porastu i zabilježeno ih je 1.696 ili 16,8 posto, što je 2,4 posto više nego godinu ranije. Recimo, kako je tijekom 2012. godine u Hrvatskoj prijavljeno 10.088 prekida trudnoće, što ipak ukupno predstavlja blagi pad u odnosu prema prethodnim godinama, a broj i udjel prekida trudnoće na zahtjev žene je tijekom niza godina značajno smanjen, pa je tako postotak od 35,4 posto, čak 6,4 posto manji od onoga iz 2011. kada su na području Hrvatske prijavljena 4.374 namjerna abortusa ili čak 41,8 posto od ukupnog broja pobačaja. Tako, prema posljednjim statistikama, na 100 porođaja bilježimo devet namjernih prekida trudnoće, što je najniži omjer od 2000.

Podaci pokazuju da se na pobačaj najviše odlučuju žene u dobi od 30 do 34 godine, a zanimljivo je i da je od 3.572 žene koje su lani zatražile prekid trudnoće u braku je njih 51,5 posto. Među ženama koje traže prekid trudnoće je 25,7 posto onih koje nisu rodile, a najviše onih koje imaju dvoje djece 28,6 posto.

Najniža stopa maloljetničkih trudnoća

Tijekom 2012. godine zabilježena su i 193 legalno inducirana prekida trudnoće u maloljetnica, a iako je stopa namjernih prekida trudnoće u žena mlađih od 19 godina znatno niža u odnosu na ostale dobne skupine, u posljednjih pet godina nema značajnih promjena. U HZJZ-u ocjenjuju da, iako se zdravstveno-odgojne i edukativne mjere vezane uz zaštitu od neželjene trudnoće posljednjih godina intenziviraju, zasad ne rezultiraju željenim padom učestalosti namjernih prekida. Međutim, treba napomenuti da, prema pokazateljima iz ostalih zemalja, Hrvatska pripada zemljama s najnižom stopom namjernih prekida trudnoće u djevojaka ispod 20 godina života. Analizirajući stope legalno induciranih prekida trudnoće prema županiji prebivališta žene, u 2012. godini najviša je stopa u Istarskoj županiji, a najnižu stopu u Hrvatskoj ima Požeško-slavonska županija.

Nefreteta Z. EBERHARD
OSIJEK ČETVRTI PO BROJU POBAČAJA U HRVATSKOJ

Osječko-baranjska županija zabilježila je 2012. ukupno 816 pobačaja te je po ukupnom broju pobačaja na četvrtom mjestu nakon Grada Zagreba, Istarske i Primorsko-goranske županije, a njih 358 legalno je inducirano. U Osječko-baranjskoj županiji se zbog abnormalnih produkata začeća dogodio 301 pobačaj, prema čemu je Osijek nakon Grada Zagreba, Zagrebačke i Istarske županije na četvrtom mjestu u Hrvatskoj. U KBC-u Osijek zabilježena su 774 pobačaja, od toga legalno induciranih 374, po čemu je Osijek također četvrti u Hrvatskoj i to nakon nakon Rijeke, Pule i Varaždina.

3.572

žene su prošle godine zatražile prekid trudnoće

Možda ste propustili...

MILANOVIĆ ĆE SABOR NAJVJEROJATNIJE SAZVATI PRED KRAJ ROKA OD 20 DANA:

Tko dokaže većinu, dobiva mandat

Najčitanije iz rubrike