Regija
NEKAD “ŽENSKI” POSAO

Za posao čistačice sve se više javljaju i – muškarci
Objavljeno 19. studenog, 2013.
Ako se na natječaj javi nezaposleni branitelj, po zakonu ima prednost

ĐAKOVO – Do jučer zanimanje koje su pratile predrasude, zbog čega je često potpuno neopravdano podcjenjivano i na nj se gledalo s podsmijehom, no danas, u vremenu sveopće krize i galopirajuće nezaposlenosti kojom je jučer u RH bilo pogođeno čak 350.018 osoba, to je posao za koji vlada masovno zanimanje i za koji se šalje more zamolbi. Riječ je o poslu čistačice, koji uvriježeno pripada u tzv. ženske poslove, no sve više se na oglase za zapošljavanje za to radno mjesto javljaju i muškarci! Potvrđuje nam to i Branka Barna, ravnateljica Doma za starije i nemoćne osobe u Đakovu, koji je prošlog petka raspisao javni natječaj za primanje u stalni radni odnos pet čistačica, a koje bi bile angažirane i u starom i u novosagrađenom dijelu Doma, jedinici pojačane njege. Barna kaže kako ju neće iznenaditi ako se prijave i muškarci jer da se nekoliko njih, petorica-šestorica, prijavilo na prošlogodišnji natječaj za prijam u radni odnos četiriju čistačica. Tada su na nadmetanje za samo četiri radna mjesta stigle čak 243 zamolbe, a posao su, jer su najviše udovoljavale uvjetima, dobile četiri žene. Ako se na natječaj javi nezaposleni branitelj ili više njih, oni po zakonu imaju prednost pa bi se moglo dogoditi da svoju prvu “mušku čistačicu” dobije i Dom za starije i nemoćne osobe u Đakovu.

- Vinkovački dom već ima prva iskustva u tome - kaže Barna, dodajući kako su vinkovački kolege zadovoljni svojim čistačem, a koji je kao branitelj na javnom natječaju za posao imao zakonsku prednost.

- Dosadašnji muški kandidati koji su se javljali za posao čistačice uglavnom su sa srednjom stručnom spremom, srednje su životne dobi – od 40 do 50 godina, sa završenim obrtničkim zanimanjima - kaže ravnateljica Barna.

Riječ je o bivšim radnicima u međuvremenu propalih starih đakovačkih poduzeća poput PIK-a, odnosno Đakovštine, Trgoprometa, Posavine…, pripadnicima tzv. izgubljene generacije koji su svojim godinama radnog staža i godinama života premladi za mirovinu, a poslodavcima očito prestari za (novi) radni početak.

Budući da je riječ o specifičnoj populaciji korisnika Doma, ta ustanova želi da se provede testiranje za buduće čistače/čistačice jer se želi ograditi od situacije da taj posao obavlja netko tko nije dorastao radu u jednoj takvoj, po mnogo čemu specifičnoj, zahtjevnoj ustanovi. Dom trenutačno ima 10 čistačica i rade u dvije smjene, uz solidna mjesečna primanja.

Natječaj je otvoren do 22. studenoga; posao je na neodređeno vrijeme, riječ je o punom radnom vremenu, uz plaćene troškove prijevoza u punom iznosu. Tražena razina obrazovanja je završena osnovna škola, radno iskustvo nije potrebno, a kandidatima predstoji probni rad u trajanju od mjesec dana. Na burzi rada trenutačno su 53 oglasa kojima se u radni odnos prima na desetke čistačica, spremačica i radnika sličnih zanimanja. Potrebu za najvećim brojem čistačica trenutačno imaju dva zagrebačka poslodavca i đakovački Dom za starije i nemoćne osobe.

Suzana ŽUPAN
U Đakovštini najveći porast nezaposlenosti

Da nezaposleni pri traženju novog posla više ne gledaju na 'muške' i 'ženske' poslove ne čudi ako se zna da je krajem prošlog mjeseca nezaposlenost u Osječko-baranjskoj županiji najviše porasla upravo u đakovačkoj ispostavi HZZ-a – za 4,1 posto. Tako su sada u Đakovštini bez posla 5.802 osobe, od kojih je s područja grada Đakova njih 3.267. U OBŽ-u je nezaposlenost porasla za 4,3 posto i krajem listopada iznosila je 36.778 osoba.

Možda ste propustili...

DAN OTVORENIH VRATA U ĐAKOVAČKOJ VOJARNI

33. obljetnica osnutka 3. GBR „Kune“

Najčitanije iz rubrike