Novosti
MINISTARSTVO IGNORIRA POVRATNIKE

Nezaposlenost na područjima stradalim u ratu 2,5 puta veća nego u ostatku zemlje
Objavljeno 21. rujna, 2013.
Više od 50 posto onih koji su se iselili u treće zemlje je upravo s područja PPDS-a

Vezani članci

LAŽNE ADRESE OMOGUĆUJU FINANCIJSKE BENEFICIJE

Nestalih 6.000 Osječana “živi” na područjima od posebne državne skrbi!

Nedugo nakon formiranja Vlade Kukuriku koalicije, predstavnike Zajednice prognanika Hrvatske primio je Branko Grčić sa zaduženjem ministra regionalnog razvoja. Vrijeme je pokazalo da je to bio prvi i jedini put da su se stali.

- Vlada Republike Hrvatske potpuno nas ignorira, a stanje na područjima koje je država odredila od posebne državne skrbi je alarmantno - upozorava sve glasnije Josip Kompanović, predsjednik Zajednice povratnika Hrvatske.

Potom konkretno nabraja kako je posve obustavljena dodjela građevinskog materijala za gradnju kuća za mlade obitelji, stala je i prodaja stanova. Potom otvara i gospodarski set problematike. Podsjeća na svojevremeni zakon o poticanju ulaganja u ta područja s namjerom da se privuče kapital. A onda je došlo i do ukidanja toga.

Nasuprot tome buja nezaposlenost, bilježi se iseljavanje mladih ljudi, Kompanović kaže kako je više od 50 posto onih koji su se iselili u treće zemlje upravo s područja PPDS-a.

- Ono o čemu šutimo jest da je nezaposlenost na ovim prostorima dosegnula afričke razmjere! Dva i pol puta je veća od prosjeka nezaposlenosti u državi - ogorčeno će Kompanović. Ogorčen je jer se u posljednje dvije godine s ovim područjima događaju stvari koje ta područja vode u novu izolaciju i još težu gospodarsku i socijalnu situaciju nego do sada. Sabor je usvojio izmjene četiriju zakona koji se odnose na područje posebne državne skrbi kojima se ukidaju sva prava na tim prostorima.

- Kada ste zadnji put čuli ministra Grčića ili premijera da spominju područje od posebne državne skrbi? - retorički se pita Kompanović. A gdje su razlozi takvog ignoriranja?

Jedan bi se svakako mogao pronaći u nastojanjima ove vlasti koja steže proračunski remen, izdvajanja su sve manja. Tako su drastično smanjena sredstva iz državnoga proračuna za financiranje potreba na PPDS-u, prije se izdvajalo između tri do četiri milijarde kuna, sada je taj iznos sada pao na 300 milijuna.

- Jedan od razloga može biti i taj što stanovništvo PPDS-a uglavnom nije naklonjeno lijevim opcijama, pa prema tome nisu biračko tijelom kojemu se treba dodvoravati - kaže Kompanović. Kako bi pronašli izlaz iz ovakve situacije, ZPH će na ovakvu diskriminirajuću politiku upozoriti UNHCR, Europsku komisiju, ali i veleposlanike čije su zemlje nesebično pomagale obnovu Hrvatske. Ne preostaje im nego se, na domaćoj političkoj sceni, okrenuti prema oporbenim političkim opcijama i nezavisnim saborskim zastupnicima kako bi između ostalog zajednički probili medijski blokadu o ovim temama. Kompanović smatra kako lokalni mediji prate rad i tematiku povratnika, ali na nacionalnoj razini kao da su tabu-tema.

- Što ćete bolje potvrde o tome nego da su sve četiri izmjene zakona išle po hitnom postupku i izglasane u Saboru u večernjim satima kada ondje više nema medija - upozorava Kompanović.

Dario KUŠTRO
Kada se prestaje biti povratnikom?

Povratnik je status, objašnjava Kompanović, i on ne može prestati. Slično kao i s braniteljskim statusom. Ali oni povratnici koji su svoja prava iskoristili - ne mogu nastavno više očekivati ništa od države. “Osim što zadržavaju ovaj neslavni status”, kaže Kompanović.

PITANJE NACIONALNE SIGURNOSTI

Zbog negativnih gospodarskih i socijalnih tendencija Vukovarci, pa i mještani drugih ratom poharanih područja, ponovno se iseljavaju. A zaboravlja se kako je ovdje riječ o graničnim područjima, pa ovi odlasci prijete ponavljanjem nacionalne strukture od prije Domovinskog rata. “Što pomalo zadire i u problematiku nacionalne sigurnosti. Čini se kako oni koje bi trebalo biti briga o tome ne vode računa”, kaže Kompanović.

225

tisuća hrvatskih državljana ima status povratnika

10

podružnica ima Zajednica povratnika Hrvatske

JOSIP KOMPANOVIĆ

predsjednik Zajednice povratnika Hrvatske

Preživjeli smo okupaciju, rat, povratak i obnovu. Preživjet ćemo i ovu vladu

UPOZORENJE

O LOŠEM STANJU ZPH ĆE SLATI UNHCR-u I EUROPSKOJ KOMISIJI

Možda ste propustili...

KONFERENCIJA O ZELENOJ TRANZICIJI

Europske gradove učiniti sigurnijima

USKLAĐIVANJE PRIVATNOG I POSLOVNOG ŽIVOTA

Zbog obiteljskih obveza 27 % žena propušta napredovati