Ekonomija
DAN VOĆARSTVA ODRŽAN JUČER NA POLJOPRIVREDNOM INSTITUTU OSIJEK

Srbijanski voćari pola uroda jabuka izvoze Dancima i Englezima, a naši ih ne mogu prodati ni trgovačkim lancima
Objavljeno 29. kolovoza, 2013.
Certifikat Globalgap bez kojeg voće ne može ni u zemlje EU ni na police trgovačkih kuća ima tek 10-ak voćara

OSIJEK - Stanje voćarstva trenutačno je u vrlo nezavidnoj situaciji, voćari se nisu dobro pripremili za Europsku uniju i nisu konkurentni, zadruge još nisu profunkcionirale te ne postoji kvalitetan odnos između proizvođača. Proizvođači jabuka u Hrvatskoj nisu se, unatoč naporima struke, pomakli s prosječne proizvodnje od samo 14 t/ha dok je u ostalim zemljama EU prosjek i do 50 t/ha.

Istaknuto je to jučer, između ostalog, na tradicionalnom Danu voćarstva koji je organizirao Poljoprivredni institut Osijek, a na kojem se i ove godine okupio veliki broj voćara i znanstvenika, među kojima iz Srbije i Makedonije.

Predstojnik Odjela za voćarstvo Poljoprivrednog instituta Krunoslav Dugalić istaknuo je kako je problema u voćarskom sektoru dosta, a da su u najvećim problemima proizvođači šljiva, dosta je niske kvalitete, nemaju je kome prodati i neki ju bacaju po poljima.

- U problemima su i proizvođači jabuka. Ove se godine očekuje ukupna proizvodnja od oko 80.000 tona, što je znatno više nego lani kada je bilo 30.000 tona. Za sada nije poznata ni otkupna cijena, kao ni to gdje će se i komu tolike količine prodati. Naime, tek manji dio proizvođača jabuka, u Slavoniji njih samo 10-ak, ima certifikat Globalgap bez kojeg se ne može izvoziti u zemlje EU, ali ni prodati trgovačkim lancima - kazao je Dugalić.

Prof. dr. sc. Zoran Keserović iz Departmana za voćarstvo, vinogradarstvo, hortikulturu i pejzažnu arhitekturu s Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu izjavio je kako Hrvatska u regiji prednjači po proizvodnji kvalitetnog sadnog materijala, a Srbija po proizvodnji i izvozu voća.

- Ova je godina u Srbiji najrodnija u povijesti, očekuje se ukupna proizvodnja voća od oko 1,5 milijuna tona, od toga je 300.000 tona jabuka. Voćari su u Srbiji jako zadovoljni cijenom voća, osim za breskve, a osiguran im je i plasman. Gotovo pola uroda jabuka ide (prvi put) za Dansku i Englesku. Nešto je lošiji plasman i otkupna cijena šljiva kojih će ove godine biti između 650.000 do 800.000 tona - kazao je Keserović te je dodao kako Srbija inače izvozi i ostale vrste voća, i to pretežito na rusko tržište. Najviše se, istaknuo je, izvoze maline te breskve i trešnje, a u posljednje vrijeme raste izvoz suhih šljiva. U sklopu Institutovog Dana voćarstva predstavljene su nove sorte iz proizvodnog programa Poljoprivrednog instituta Osijek te održano nekoliko tematskih predavanja koja za cilj imaju edukaciju i podizanje konkurentnosti, a za sve je sudionike organiziran i obilazak jednog uzornog baranjskog voćnjaka OPG-a Vrban Elvina smještenog u Švajcarnici.

Zdenka RUPČIĆ

14

t/ha prosječni je prinos jabuka u Hrvatskoj

50

t/ha prosječni je prinos jabuka zemalja EU

U 10 GODINA OBŽ U RAZVOJ VOĆARSTVA ULOŽIO 6 MIL. KN

- Osječko-baranjska županija je u posljednjih 10 godina u razvoj voćarstva, odnosno podizanje novih nasada uložila 6 milijuna kuna i trenutno je pod nasadima 5.000 ha - izjavio je jučer župan Vladimir Šišljagić koji je i ove godine prisustvovao Danu voćarstva. Župan Šišljagić pohvalio je rad Instituta, odnosno suradnju njegovih znanstvenika s poljoprivrednim gospodarstvima.

Podigli eksperimentalni voćnjak u Turskoj

Odjel za voćarstvo Poljoprivrednog instituta Osijek u posljednjih pet godina značajno je povećao izvoz sadnog materijala, i to u zemlje EU. - S našim sadnicama prisutni smo i u Turskoj gdje smo podigli eksperimentalni voćnjak - rekao je Krunoslav Dugalić te je dodao kako prate sve svjetske trendove pa su tako u skladu s tim uveli nove sorte marelice koja je u EU vrlo tražena i ima dobru cijenu.

Najčitanije iz rubrike