Novosti
UOČI OPERACIJE

Pacijenti će na jednom mjestu obavljati sve pretrage
Objavljeno 27. prosinca, 2012.

Vezani članci

ODJECI NAJAVE SPECIJALIZACIJE BOLNICA

Slavonske bolnice ne strahuju od ukidanja odjela

ZAGREB - Pacijenti koji moraju na operaciju uskoro više neće morati obilaziti laboratorije i ambulante da bi prikupili sve nalaze koje bolnica od njih traži. Pri bolnicama će se osnovati centri za preoperativnu obradu, koji će raditi prema načelu "one stop shopa" i gdje će pacijent na jednom mjestu, u samo dan ili dva, obaviti sve one pretrage koje su mu potrebne da bi mogao na operativni zahvat. Za to su sada pacijentima potrebni i tjedni, jer bolnice često i za jednostavne zahvate traže čitav niz pretraga, od kompletne krvne slike, provjere koagulacije, do obaveznog EKG-a i rentgena srca i pluća.

Pravila koja određuju koje su pretrage potrebne za pojedini zahvat sada praktički ne postoje, pa svaka bolnica određuje vlastita pravila igre. Ministarstvo zdravlja prikupilo je podatke iz velikih hrvatskih bolnica o tome kakvu prijeoperacijsku pripremu provode na svojim odjelima, i pokazalo se da postoje velike razlike u protokolima obrade pacijenata prije oprativnog zahvata. Da bi se tome stalo na kraj, priprema se projekt ujednačavanja preoperacijske obrade na nacionalnom nivou, koji će - kako se doznaje iz izvora bliskog ministarstvu - uvesti jedinstvena pravila za sve bolnice.

U postojećem sustavu, liječnik koji pacijenta šalje na operaciju daje mu popis pretraga koji je skrojen prema zahvatu, dok će se ubuduće na osnovi pitanja o osobnom i obiteljskom riziku postavljenih pacijentu u posebnom upitniku, za svakoga raditi individualni plan preoperativne obrade. Jedinstveni sustav preoperativne obrade mogao bi ući u bolnice sredinom 2013. godine.Lj.Bratonja Martinović

BROJNE NEPOTREBNE PRETRAGE

Kod operacije mrene, rutinske su pretrage prije operacije nepotrebne, zaključili su američki stručnjaci na temelju istraživanja provedenog na 18.000 pacijenata. Za ovu jednostavnu i rutinsku operaciju i kod nas se traži prethodni EKG, rentgen srca i pluća, test koagulacije, te internistički pregled. Spomenute pretrage odnesu i do 2.000 kuna po pacijentu. Operaciju katarakte godišnje prođe dvadesetak tisuća pacijenata, što dovoljno govori o broju nepotrebnih pretraga koje se pritom provedu.